home Finansai, Prekės ir paslaugos, Verslas Buhalterinė apskaita – koks jos vaidmuo įmonėje?

Buhalterinė apskaita – koks jos vaidmuo įmonėje?

buhalterijos kursaiKiekviena įmonė, priklausomai nuo jos dydžio ir veiklos pobūdio, yra skirtinga. Bendrovėje gali dirbti ir vos keli, ir net keli tūkstančiai darbuotojų, tačiau visų verslų pagrindinis siekis yra pelnas. O kur yra pelnas, nuostolis ar bet kokios piniginės juridinio asmens operacijos – čia reikalinga ir buhalterine apskaita. Tai vienas iš būtinų įmonės sudėtinių elementų, be kurio bendrovės vadovas gali sulaukti nemenkų nemalonumų. Aptarsime plačiau, koką veiklą vykdo ir kokį vaidmenį įmonėje atlieka buhalteriai ar buhalterinę apskaitą vykdantys tretieji asmenys.

Buhalterinė apskaita – tai procesas, kurio metu informacija pradedama apdoroti apskaitos dokumentais, o baigiama galutinėmis finansinėmis ataskaitomis. Per ataskaitinį laikotarpį privalomai turi būti atliktos tokios procedūros:

  • Ūkinių operacijų fiksavimas apskaitos dokumentuose;
  • Ūkinių operacijų registravimas apskaitos registruose;
  • Ūkinių operacijų filsavimas buhalterinėse ataskaitose;
  • Sąskaitų duomenų koregavimas ir darbinės atskaitomybės lentelės parengimas;
  • Ataskaitinio laikotarpio sąskaitų uždarymas;
  • Finansinių ataskaitų parengimas.

Galutinės finansinės ataskaitos yra teikiamos įmonėms savininkams, valstybinėms institucijoms, taip pat jos nagrinėjamos siekiant rasti bedrovę kamuojančių problemų sprendimus.

Nėra griežtų buhalterinės apskaitos organizavimo įmonėje reikalavimų, apskaitos sistemą verslo institucija gali pasirinkti pagal teisinę formą, veiklos pobūdį, nuosavybės formą ir kitus veiksnius. Įstatymiškai tiesiogiai atsakingas už apskaitos vedimą yra įmonės vadovas. Jei vadovaujama nedidelei bendrovei, kartais pasitaiko atvejų, kai vadovas pats ir rūpinasi buhalterija. Jo paslaptis gali būti buhalterijos kursai, kuriuose asmuo gali išmokti pildyti dokumentus, registruose užfiksuoti realias ūkines operacijas, apskaičiuoti pelno, gyventojų pajamų, pridėtinės vertės mokesčius, socialinio draudimo įmokas, užpildyti mokesčių deklaracijas.

Buhalterinė apskaita yra ypač svarbi dėl ekonominės situacijos. Nuolat sekama ir fiksuojama įmonės būklė leidžia jos vadovams įvertinti realią situaciją ir priimti teisingus sprendimus. Būtina žinoti, kokia bendrovės finansinė situacija, kadangi tai daro įtaką viskam: pelno paskirstymui, išlaidų mažinimui, įmonės plėtrai, investuotojų ar piniginių injekcijų paieškai. Tik nuosekliai vykdydami įmonės buhalterinę apskaitą jos savininkai gali žinoti, ar visas jų darbas neina veltui.

Jei norite, kad jūsų įmonė gyvuotų ir neštų pelną – nepamirškite buhalterinės apskaitos. Tai užtikrintas kelias į sėkmę.