Orkaitės

orkaitesTerminis maisto apdorojimas paplito maždaug prieš 0,5 milijono metų. Pirmykštis žmogus naudojo laužo liepsną, tačiau tobulėjant buičiai tobulėjo ir priemonės maistui gaminti. Po truputį į buitį atkeliavo įvairios krosnys, o vėliau ir orkaitės.  Šiandieninės virtuvės be šio prietaiso net neįmanoma įsivaizduoti – tai pagrindinis maisto gamybos įrankis ir nepamainomas pagalbininkas.

Šiais laikais yra sukurtos net kelios orkaičių rūšys. Žinoma, orkaitės naudojamos ne tik namuose, bet ir viešojo maitinimo įstaigose – restoranuose, kavinėse, valgyklose. Orkaitės, kurios skirtos naudojimui namuose, turi dujinį arba elektrinį mechanizmą. Šio mechanizmo pagalba termiškai apdorojamas maistas. Be to, šiais laikais yra daug inovatyvių ir efektyvių technologijų, kurių dėka orkaitėse gausu įvairių funkcijų, kurios suteikia neaprėpiamas maisto gaminimo galimybes. Ir pačios paprasčiausios orkaitės turi apatinio ir viršutinio kaitinimo, kepintuvo, grilio, ventiliatoriaus, atitirpinimo funkcijas. Šiek tiek išmanesnėse orkaitėse galima rasti tokių funkcijų, kaip elektroniniu būdu valdoma drėgmės mažinimo sistema. Ši drėgmės mažinimo sistema turi sensorinę sistemą, kuri suteikia galimybę nustatyti optimalų patiekalo gamybos laiką. Taip pat galima įsigyti orkaitę,  turinčią elektroniniu būdu valdomą automatinę patiekalų programą, kurioje įdiegtas  naudotojo vediklis. Dalis orkaičių netgi turi apsaugą nuo vaikų, savaiminio išsivalymo funkciją, teleskopinius bėgelius, kepimo termozondą, mėsos kepimo termometrą.

Šiuolaikinėse orkaitėse gausu ne tik įvairių funkcijų – gaminamos įvairaus dizaino orkaitės, kurios gali būti pritaikytos bet kokio stiliaus interjerui. Taip pat parduotuvėse siūlomas platus spalvų ir atspalvių spektras, bei galimybė įsigyti vartotojui patogiame aukštyje įmontuojamą prietaisą. Tad dėl šiuolaikinių technologijų ir dizaino galimybių, valgio gaminimas tampa ne kasdiene butinybe, bet maloniu ir naudingu užsiėmimu, o kiekvienas vartotojas gali rasti ir įsigyti puikią orkaitę pagal savo norus ir galimybes.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *